دوشنبه ۱۷ مرداد ۱۴۰۱

خرید کاندوم – قیمت کاندوم | روم نمیشه

فروشگاه اینترنتی محصولات زناشویی روم نمیشه : انواع کاندوم ، ژل و اسپری جنسی با بهترین کیفیت و قیمت |خرید کاندوم | ژل تاخیری | کاندوم | خرید محصولات زناشویی


بیماری فیستول مقعدی

در حالت کلی فیستول به هر نوع ارتباط غیر طبیعی بین دو اندام مختلف یا دو بخش جداگانه از بدن یا حتی دو رگ که در حالت طبیعی از هم جدا هستند گفته می‌ شود. فیستول مقعدی نتیجه اتصال دیواره‌ مخاطی درون کانال مقعد با پوست نزدیک مقعد می ‌باشد. بیماری فیستول مقعدی به عنوان یک تونل کوچک با باز کردن در داخل کانال مقعد و باز کردن خارجی در پوست در نزدیکی مقعد تعریف شده است.

فیستول مقعد معمولا در میان افرادی که آبسه مقعدی دارند، رایج می باشد. درمان معمولا برای کاهش شانس عفونت در یک فیستول مقعدی و همچنین برای کاهش علائم ضروری است.

بیماری فیستول مقعدی

بیماری فیستول مقعدی

رابطه بیماری فیستول مقعدی و آبسه مقعدی

غدد بسیاری در اطراف ناحیه مقعد وجود دارند، وظیفه این غدد ترشح موادی به داخل روده می باشد و بسته به نوع موادی که تولید می کنند می توانند نقش های مختلفی در سلامت بدن داشته باشند. دهانه این غدد به داخل روده باز می ‌شود اگر به هر دلیلی این دهانه غدد مسدود شوند، غده ها دچار عفونت شده و آبسه مقعدی رخ می‌ دهد.

در صورتی که آبسه مقعدی درمان نشود، میزان عفونت آن شدت یافته و به سطح پوست نیز راه پیدا می ‌کند، در واقع می‌ توان گفت زمانی که عفونت این غدد به سطح پوست اطراف مقعد راه پیدا کند، مجرایی ایجاد می‌ شود که فیستول مقعدی نام دارد. در نتیجه این عارضه به دنبال آبسه مقعدی رخ می دهد اما تبدیل آبسه به این عارضه همیشگی نیست بلکه می توان گفت در حدود 50% موارد مبتلایان به آبسه، به فیستول مقعد نیز مبتلا می شوند.

 

علائم فیستول

اولین نشانه فیستول مقعد وجود شکاف در ناحیه ی مقعد است. به طوری کلی علائم فیستول عبارتند از:

ترشح چرکی از یک یا دو سوراخ در اطراف مقعد

تغییر رنگ پوست و قرمزی اطراف ناحیه مقعد

وجود برجستگی سفت و دردناک در اطراف مقعد

احساس درد پس از دفع مدفوع

سوزش و خارش در اطراف مقعد

آبسه ‌های تکرار شونده در ناحیه‌ مقعد

التهاب پوست اطراف مقعد

با شدت گرفتن التهاب فیستول، عفونت ناحیه مقعد آن ‌قدر پیشرفت خواهد کرد که منجر به درگیر شدن کل بدن، تب و لرز و احساس خستگی در بدن خواهد شد.

در صورتی‌ که هریک از نشانه ‌های گفته شده را در خود مشاهده کردید، بهتر است برای جلوگیری از پیشرفت بیماری و بررسی و پیگیری بیشتر به پزشک متخصص مراجعه کنید.

 

تشخیص فیستول و آبسه مقعدی

جهت تشخیص و بررسی فیستول و آبسه مقعدی، متخصص گوارش به معاینه مقعد و انجام  معاینه رکتوم و مقعد از طریق انگشت می پردازد. جهت انجام این تست، پزشک با وارد کردن انگشت به داخل مقعد و رکتوم، متوجه وجود توده و یا هر گونه مورد غیر طبیعی خواهد شد.

جهت تشخیص فیستول و آبسه مقعدی، تست های تصویربرداری مانند سی تی اسکن و MRI نیز تجویز خواهد شد تا تصاویری دقیق از قسمت های داخلی بدن به دست آید.

 

درمان ها

فیستول مقعدی حتما بایستی درمان شود زیرا آن ها خودشان را درمان نمی کنند، اگر مدت زمان طولانی ای این بیماری درمان نشده باشد، خطر ابتلا به سرطان در دستگاه فیستول وجود دارد.

 

روش های جراحی فیستول

بیشتر فیستول های مقعد برای درمان بسیار ساده هستند. یا دستگاه یا فیستول می تواند باز شود یا دستگاه و بخش در داخل به طور کامل برداشته شوند. از آنجا که فیستول از طریق عضله اسفنکتر عبور می کند که کانال مقعدی را پوشش می دهد، باید جراحی فیستول را با دقت انجام داد تا مانع برداشتن بیش از حد عمیق در عضله و اجازه نشتی از مدفوع گاز یا مایع شود.

 

درمان سریع فیستول با لیزر

عمل جراحی با لیزر فیستول کاملا یک درمان سریع بوده و به صورت سرپایی و بدون بیهوشی قابل انجام است. با لیزر می توان فیستول مقعدی را به راحتی درمان نمود و یا حتی اگر همزمان نوع های دیگر بیماری مقعدی دچار شدید آن ها را نیز می توان همزمان در یک جلسه درمان کرد.

پیشگیری در ابتلا به بیماری فیستول مقعدی

باید توجه داشت که متاسفانه هیچ روشی در عدم ابتلا به بیماری مورد بحث وجود ندارد. اما با توجه به اینکه مهمترین علت بروز این عارضه، ایجاد آبسه می باشد می توان با راهکارهایی از بروز آبسه پیشگیری نمود. رعایت رژیم غذایی سالم خطر ابتلا به یبوست و اسهال مزمن را کاهش داده و از بروز آبسه جلوگیری می ‌کند. به علاوه رعایت بهداشت فردی و پرهیز از برقراری رابطه جنسی مقعدی و یا استفاده از کاندوم، امکان انتقال آلودگی و عفونت را به شدت کاهش می ‌دهد.